Доживяхме Декском да се предлага официално и в България . Това е факт от есента на 2021 година . Сайтът е изцяло на български и макар, да има леки недоразумения в превода, човек спокойно може да добие представа кое как работи . Но все пак аз ще обобщя тази информация на едно място .
Системата на Декском за продължително наблюдение на кръвната захар се състои от няколко задължителни компонента, без които няма как да работи . Това са трансмитер , сензор и съвместим мобилен телефон .
Трансмитерът е малко устройство , което се използва 90 дни след първоначалното му сдвояване с телефона , като има допълнително седмица-две живот. Като последните дни са индивидуални и зависят от състояние на батерията . Трансмитерът обработва получената информация от сензора и на всеки 5 минути чрез блутут я изпраща на мобилния телефон . Специфичното на блутут връзката, е че за да приема данни телефонът и трансмитера трябва да са в непосредствена близост. На теория разстоянието на което може да е предава блутут сигнал е 10 метра, но това е на открито. На закрито, за да работи безпроблемно е хубаво телефонът и трансмитерът да са в една стая. Самият трансмитер има памет, затова ако се случи телефонът да е по-надалеч и да се изгуби връзката , след това тя се взъстановява автоматично , както и се попълват празните места по графиката . Последните модели трансмитери Декском G6 и съответно Декском 1 не могат да се рестартират след 90-те дни живот . Нито да им се сменят батериите, защото за блокирани софтуерно. Разбира и за това е намерен “лек”, но проектът е много в началото и бройките са ограничени . Скоро ще напиша и самия проект Аnubis .
Самият сензор е тънка жичка, която влиза под кожата под ъгъл 45 градуса и измерва количеството глюкоза в междуклетъчната течност. Това е и основната причина при рязка промяна на кръвната захар на сензорът да му отнема повече време да осъвремени стойността , ако решите да я сравните с глюкомер и капка кръв.
В общото си название сензорът представлява малко пластмасово легло в което да влезе трансмитерът , който се захваща чрез малки чопчета отстрани и се чува звучно щракване , когато е правилно поставен . Всичко това е закрепено върху дишаща лепенка , която го държи здраво към кожата. Често срещано напоследък е да се развие алергия към лепенката , която се изразява в зачервяване и сържеж около и под лепенката . Скоро ще напиша подробен пост какво може да използвате като варианти, а до тогава може да видите видеото ми как сами да смените сами лепенката. Сензорът идва с апликатор за еднократно ползване, който чрез едно натискане на бутон вкарва жичката под кожата и прибира обратно иглата. Ако случайно се случи , че иглата не се прибере и апликаторът не освободи сензорът е необходимо да ударите силно апликатора отстрани . Например като дървена лъжица шпатула или друг подобен предмет .
Сензорът работи официално 10 дни , като първоналчалното изчакване да започне да отчита след поставяне е 2 часа. Всички сензори идват с фабрична калибрация , затова всеки има код на лепенката, който е необходим за стартирането на сензора. В една кутия може да се случи да има сензори с еднакъв код. Това е напълно нормално и не бива да ви тревожи . Това е една и от основните разлики с Декском G6 – невъзможността за калибриране с официалното приложение. За щастие с неофициалните този проблем е решен.
След изтичане на 10-те дни, можете повторно да стартирате сензора, като трябва за 15-20 минути да се прекъсне физическата връзка между сензора и трансмитера. Това може да стане чрез изваждане на трансмитера или чрез подпъхване на лентичка за кръвна захар в отвора в предната страна на сензора . След това поставете обратно трансмитера в сензора , въведете съответстващия код за калибриране и от менюто е приложението стартирайте новата сесия. В зависимост от самия организъм , както и това какви са стойностите на кръвната захар сензорът може да започне да дава грешка и да спре да работи преди края на 10-я ден . Вече от вас зависи след рестартирането да сверявате по-често с глюкомер и да сложите нов сензор, когато данните се различават от реалните.
Мобилният телефон е важен компонент, за да работи добре цялата система. Декском имат разработено приложение за iOS и Android . За да проверите, дали вашият телефон е съместим погледнете на този линк .
Декском едно се предлага само в някои страни в Европа, затова ако натискайки линкът по-горе ви каже, че приложението не е налично за вашата страна, вижте да не сте с акаунт регистриран в Англия или Германия . По този начин може да се тегли приложението Dexcom G6 на iPhone.
Ако Андроид телефонът ви не е съвместим може да си изтеглите нелицензирана програма и да ползвате нея на ваша отговорност . Тя се казва xDrip+ , може да видите различните версии тук , като моят съвет е да не теглите най-новата защото може да има все още грешки , а някоя по-стара.
Ако пък имате Айфон и не ви допада официалното приложение , също има нелицензирано такова – Shuggah . Най- хубавата опция в него за мен е , че може ползвайки официалното приложение , да включите Follow Dexcom app и така да приложението ще “подслушва” данните от трансмитера и ще ги показва , като вече лесно може да се споделят към найтскаут сайт или декском сървъра. Ако искате да калибрирате , тогава shuggah трябва да е основно приложение и да не ползвате официалното такова .
Основният минус на официалното приложение на Декском 1 и за двете платформи е , че няма възможност да споделяне на данните към сървите на Декском, което беше възможно с Декском G6 . Затова ако сензорът се използва за дете ще ви е необходима, някоя от нелицензираните програми , за да може да се качват данните от сензора в Найтскаут сайт или Декском сървъра.
Характерно е , че трансмитерът може да се свърже само с едно с устройство, тоест няма как да изпозлвате две приложения едновременно с един трансмитер , освен като качина по който може да се “подслушва” трансмитера с shuggah 🙂
Другият основен минус за мен е липсата на четец и необходимостта от използване на мобилен телефон , защото за по-възрастните хора е много по удобно, да имат отделно устройство , предназначено само за следене на кръвната си захар , но да се надявам , че това ще бъде променено скоро.
Декском едно реално е софтуерно ограничена версия на G6 ,затова двете системи са аболютно съвместими за размяна и ползване . Може да ползвате Декском 1 трансмитер с G6 сензори и обратното . Единственото, което трябва да знаете са кодовете за калибрация на двете системи и да ги разменяте 🙂
Относно цената – Декском 1 е най-достъпният вариант на тази марка до сега . Заради това обаче доста от функциите са му орязани като качването на данни към облака и калибрирането, но ние сме му намерили цаката както се казва и се радваме на хубав и достъпен сензор .
Единичната цена е :
1 бр трансмитер – 67,99 лв
1 бр сензор – 77,99 лв
Цената на 3 броя сензори е 232,99 лв където спестявате само около 1 лев 🙂
Ако си вземете 10 дневен стартов пакет с 1 сензор и 1 трансмитер – цената е 116,99 , тоест спестявате 28,99 лв ако ги вземете заедно ( 67,99+77,99 = 145,98 лв)
По разумен според мен е едномесечният стартов пакет , който съдържа 1 трансмитер + 3 сензора, защото за 10 дни дори и след рестартиране човек трудно може да добие представа за сензора . Цената на този пакет е 243,99 с него спествате – 57,97 лв ( 67,99 + 3х77,99 = 301,96лв)
Ако сте доволни от работата на цялата система може да сключите абонамент , който според сайта им може да анулирате по всяко време . Аз ползвам тримесечен абонамент, който включва 1 трансмитер и 9 сензора на цена 674,99 лв с който спестявате 94,91 лв ( 67,99 + 9х77,99 = 769,90 лв ) При избиране на тримесечен абонамен сумата се плаща наведнъж и до няколко дни получавате доставката си .
Ако нямате възможност да заплатите тази сума наведнъж има вариант и за едномесечен абонамент. Неговата цена е 232,99 – с него спестявате 68,97 лв за първия месец , когато доставката има трансмитер , а следващите два по 0,98 лв . Крайната спестена сума за тримесечието ако плащате всеки месец е 70,93 лв. Така всеки месец ще плащате абонамента и ще получавате пратка както е показано на графиката.
Не на последно място искам да обърна внимание и на доставката . Декском изпращат всичките си пратки от Холандия , затова тя е доста скъпа и отнема време . Има два варианта :
Икономичен с DPD за 7 работни дни,който в България се доставя от Спиди на цена от 14,99 лв . Като реално отнема 7 календарни дни максимум.
Експресен с DHL за 1-2 работни дни на цена от 38,99 лв . Като тук наистина доставката е светкавична , но DHL не доставят събота и неделя , което е бонус за Спиди .
Много полезно е да се знае , че за поръчки над 400,00 лв доставката е БЕЗПЛАТНА и така може да се възползвате от по-бързата доставка с DHL без оскъпяване .
Преди като съм поръчвала за суми над 250,00 лв в сайта имаше опция за добавиш безплатно допълнителни лепенки . Сега обаче не го виждам, надявам се скоро да го върнат, защото поне към тях нямам алергия 🙂
За да платите поръчката си през сайта е необходимо картата ви да има активирана услугата 3D security при което има двойно удостоверяване . Изпозлва се статична парола , която само вие знаете и е еднаква за всяко плащане и динамична парола, която получавате на мобилния си телефон и е различна за всяко плащане . Ако срещнете затруднения при плащането се обърнете към банката издала картата.
В момента Декском най-вероятно преместват склада си към България, тъй като предстои реимбурсирането им от НЗОК ,затова доста от продуктите не са налични и дори пише , че може да има забавяне, поради недостатъчна наличност . Когато стане факт вземането ми на сензори по каза , ще пиша отново .
Надявам се информация да е добре систематизирана и лесна за четене .
Хриси