Преди да стигнете до списъка с групи , искам да ви дам няколко съвета, как не само да ви приемат, но и да останете в тези тях . Повечето имат въпроси за присъединяване и макар вътре в групата да може да пишете на български , отговаряне на въпросите на друг език е абсурдно и неуважително . Затова си направете труда да си преведете първо въпросите , а после и отговорите и да ги изпратите на съответния език . В 99% от случаите това ще е английски, защото групите са международни . Използвайте Google преводач или ChatGPT за превода . Прочетете правилата и вижте дали е необходимо нещо да направите след влизането в групата, дали е задължително представянето в нов пост , или под съществуващ такъв. Преди да публикувате нов пост използвайте търсачката ( лупичката ) в групата и проверете по ключови думи или конкретно словосъчетание , ако търсите информация за грешка . Малко вероятно е на вас да се случи този проблем за пръв път. А и много по-готино е да четеш вече написани отговори, вместо да чакаш тепърва някой да влезе в твоята часова зона , да види поста ти и да отговори . В групите , където хората са повече от Сащ , когато вие пишете, те най-вероятно ще спят, така , че и това е важно да го имате предвид и да не се чудите, защо никой не коментира под поста ви в огромна група. Съответно , когато се събудят, вече ще има много повече постове и вашият съвсем спокойно , може да е заровен от алгоритъма и да остане в сянка .
Групата, от която черпя информация за създаването на Найтскаут сайт е CGM in the Cloud . Самото име подсказва, че става дума за данните от сензора в облака – онлайн . Ако имате проблем със своя найтскаут сайт , там може на международно ниво да потърсите помощ. Понеже за сензорите на Медтроник има доста специфични неща, затова и си имат отделна група Nightscout for Medtronic.
С увеличаването броя на хората в горната група и зачестиха и постовете, които не са с техническа насоченост и проблеми с Найтскаут, което доведе и до следващата група – CGMitC Off Topic #T1DIY . Или на български група за всякакви въпроси несвързани с Найтскаут , но свързани с диабета и взаимопомощ .
Не подреждам групите по важност, просто в съзнанието ми си имат някаква последователност, поне в началото , по-нататък вече ми се размиват нещата, коя след коя съм намерила. Та идва ред и на групата за затворената система Loop – а именноLooped . Използвайки търсачката 90% от случаите моят проблем вече се е случил на някой друг и просто трябва да прочета коментарите . Надпис в заглавие, че проблемът е разрешен , пък помага на администраторите в групата да не губят време да четат всичко , а да се насочат към друг пост , където да помогнат. Имаме и българска групаLooped BG . Има също такава в Германия – Looped-DE и в Англия – Looped UK .
Следващата затворена система на вашето внимание е на АндроидАПС AAPS users . Там ще намерите информация за последната версия програмата, как да си я компилирате и какво да направите, ако имате спънки по пътя. Както се казва, изворът на знанието за тази затворена система.
Програми за проследяване на кръената захар, които може да ползвате освен официалните приложения на самия сензор са xDrip за Андроид телефони , а за iPhone са – xDrip4iOS , Shuggah App (based on xDrip4iOS) , Spike App – за определени сензори .
Продължавам с няколко групи за Декском сензори – Dexcom, Dexcom Users , Dexcom CGM Users , DEXCOM G6 , Dexcom G6 Users – Tech Questions Only , Dexcom G7 . Има и смесени такива за помпи и сензори, защото доста има общи системи като споделят информация между двете устройства . Някой ден и при нас може да има Omnipod или Tandem Tslim помпи , но до тогава може да четете в тези групи Omnipod & Dexcom Users , Tandem T-Slim X2 users , Tandem Diabetes Control-IQ Users’ Group .
Не на последно място и групи за Либре Libre Geeks , FreeStyle Libre 3 , Bubblan.org – Libre CGM , FreeStyle Libre CGM System ( Публична група ) , FreeStyle Libre 2 Users , Freestyle Libre 2 & 3 support group, FreeStyle Libre 3 .
Няма нужда да сте във всички групи, рано или късно самия алгоритъм спира да ви показва съдържанието им , ако не сте активни в нея . Така ,че ако някоя група ви допадне с информацията в нея , коментирайте, харесвайте и бъдете активни там .
Ето няколко блога , които мисля, че ще ви допаднат. :
Блогът на Dana M Lewis – https://diyps.org/dana-lewis/
Блогът на Tim Street – https://www.diabettech.com/welcome/about/
https://beyondtype1.org/
По препоръка на приятел, скоро намерих този подкаст на Scott Bennett – https://www.juiceboxpodcast.com/ , има и фейсбук група, която е доста активна и интересна , добавям я тук . Като влезете в групата ще намерите списък с всички теми по които се говори и лесно ще изберете тази , която ви е интересна . Аз дори не съм ги започнала още, но много идеи ми дойдоха напоследък в главата и времето все не стига .
Доста хора с диабет следвам онлайн в инстаграм, най-любимият ми е Justin . Показва много интересни джаджи , ходи по международни изложения и се среща с други инфлуенсъри с диабет . Ако искате мога и за тях да направя списък, но съм сигурна, че там и вие може да се включите с доста препоръки .
В много от тези блогове, сайтове , канали ще видите линкове, които са рекламни, това е афилиейт маркетинг и когато купувате през тях , създателят получава комисионна . И аз от скоро добавих такава опция в моята страница и блог . Няма да прекалявам с напомнянето , смятам, че който има желание , знае къде да намери информацията и да поръча през мой линк . Наскоро ми деактивирана Акаунта в Амазон и сега трябва на ново да споделям всички линкове , но малко по малко и това ще направя . Благодаря , че изчетохте до края и ако имате препоръка за други полезни групи , моля напишете ми ги и ще ги добавя 🙂